نسخه چاپي

1399/05/15 :: ٠٩:١٠ 
نصرت الله لطفی:

شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي متأثر از هيچ جناحي نيست/ تكذيب ادغام شورا در نهادهاي ديگر

نصرت الله لطفی قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ناگفته هايي را از مقاطع حساس فعاليت شورا در سال هاي گذشته و نيز فشار دولت هاي مختلف بر شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي براي لغو برخي مراسمات و سخنران هاي اعلامي از سوي اين شورا مطرح كرد. متن كامل اين گفت وگو به زودي منتشر مي شود.

 شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي متأثر از هيچ جناحي نيست/ تكذيب ادغام شورا در نهادهاي ديگر

نصرت الله لطفي، قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي، روز گذشته و در آستانه چهلمين سالروز تأسيس اين شورا با حضور در خبرگزاري فارس از تحريريه اين خبرگزاري بازديد كرد و با خبرنگاران گروه سياسي به گفت وگو نشست.

لطفي در اين گفت وگو، ناگفته هايي را از مقاطع حساس فعاليت شورا در سال هاي گذشته و نيز فشار دولت هاي مختلف بر شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي براي لغو برخي مراسمات و سخنران هاي اعلامي از سوي اين شورا مطرح كرد. متن كامل اين گفت وگو به زودي منتشر مي شود.

تكذيب ادغام شوراي هماهنگي در نهادهاي ديگر

وي در اين گفت وگو، زمزمه هاي ادغام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي در برخي نهادهاي ديگر را صريحاً تكذيب كرد و دلايل خود را براي بي بديل بودن نقش اين شورا و نيز اهميت وجود نهادي مستقل با كاركردهاي شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي مطرح كرد كه در بخش دوم گفت وگو خواهد آمد.

قسمت نخست و مقدماتي اين گفت وگو به مناسبت سالروز تأسيس شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي پيش رو است.

لطفي با اشاره به شيوع كرونا و تأثير آن بر برگزاري مراسم هاي مختلف گفت: ما همواره به يك اصل قائل بوده و هستيم و آن اينكه مراسم و مناسبت ها تعطيل پذير نيست. اين تعطيل ناپذيري به معناي بي توجهي به شرايط و يا سلامت مردم نيست، بلكه نوعي پيش بيني و برنامه ريز براي است كه هم مراسم ها را برگزار كنيم و هم اينكه مصوبات ستاد ملي كرونا رعايت شده باشد.

وي با بيان اينكه از اسفند 98 عملاً اين سياست در دستور كار شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي قرار گرفت، اظهار داشت: در همه مراسم هاي تقويمي و مذهبي با همين نگاه ورود كرديم و به لطف خدا و همراهي مردم، در اين عرصه موفقيت هايي حاصل شد.

قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي با اشاره به برگزاري مراسم هاي استغاثه خانگي، پخش دعا و مناجات در ساعاتي مشخص از بقاع متبركه و رسانه ها، بانگ يا مهدي ادركني از پشت بام منازل در شب نيمه شعبان، اظهار داشت: اين سياست، نسبت به آينده هم ادامه دارد و قرار است بنا به اقتضاي شرايط براي براي كل كشور يك برنامه اعلام شود و با توجه به وضعيت شيوع بيماري در استان ها و شهرستان هاي مختلف، سياست هاي متناسب به هر منطقه اتخاذ شود.

ستاد ملّي محرم و صفر شكل گرفته است

لطفي در پاسخ به سؤالي درباره سياست اين شورا نسبت به برگزاري مراسم هاي محرم و صفر گفت: با توجه به اينكه جامعه مداحان، وعاظ و هيأت مذهبي در حيطه فعاليت سازمان تبليغات اسلامي هستند، اين موضوع در حيطه وظايف اين سازمان است. با اين حال، با حفظ محوريت سازمان تبليغات، قرار است به طور مشخص و با توجه به شرايط كرونايي كشور، ستادي با عنوان ستاد ملّي محرم و صفر شكل بگيرد كه غالب نهادهاي حاكميتي در آن عضو باشند تا با يك انسجام و هم افزايي بهتر در خدمت عزاداران حسيني باشيم.

وي با يادآوري اينكه يك جلسه مقدماتي هم براي اين ستاد تشكيل شده است، اظهار داشت: در آن جلسه نهادهايي چون حوزه عليمه قم، دفتر تبليغات اسلامي، مديريت حوزه و سازمان تبليغات حضور داشتند و  پيش نويس سندي تهيه شد كه اين سند، دربرگيرنده شيوه نامه هايي براي برگزاري مراسم ها است، آن هم با اين راهبرد كه مراسم ها به هيچ عنوان تعطيل نشود امّا سلامت محور و در چارچوب تصميمات ستاد ملّي مبارزه با كرونا باشد.

لطفي افزود: در اين ستاد، براي ارگان هاي مختلف وظايفي تعيين شده و ما هم به عنوان شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي وظيفه اي را در اين زمينه داريم.

باشكوه برگزار شدن مراسم هاي عزاداري در شرايط فعلي تعريف خاصي دارد

وي با اشاره به دغدغه برخي مبني بر باشكوه برگزار شدن مراسم هاي عزاداري ايّام محرم گفت: باشكوه بودن مراسم ها تعريف خاص خود را دارد. در شرايط فعلي، معناي باشكوه بودن اين نيست كه هيئت ها با جمعيت هاي آنچناني مراسم برگزار كنند. با شكوه بودن مراسم با درنظر گرفتن اقتضاي روز قابل تعريف است. ممكن است يك دسته هزارنفري در ايام شيوع كرونا معادل يك هيأت ده ها هزار نفري در شرايط عادي باشد. 

قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي در ادامه به فلسفه و روند تشكيل اين شورا اشاره كرد و گفت: از همان ماه هاي اول بعد از پيروزي انقلاب جمعي از علما و مسئولين طراز اول به اين جمع بندي مي رسند كه در عرصه تبليغات يك هماهنگي لازم است تا از تشتت جلوگيري بشود. اين پيشهاد به امام(ره) ارائه مي شود و ايشان آن را تأييد مي كنند و در نهايت 12 مرداد 59 شوراي هماهنگي تأسيس مي شود.

سخن امام(ره) درباره شوراي هماهنگي خود را در فتنه 88 نشان داد

لطفي ادامه داد: در آن جلسه و ديدارهاي بعدي، حضرت امام بر چند نكته تأكيد مي كنند كه تشكيل دهنده شاكله شورا است. ايشان مي فرمايند هماهنگي بين نهادها كار بسيار مهمي است و ما در همه امور بايد هماهنگي داشته باشيم بخصوص در موضوع تبليغات. در ادامه مي فرمايند كاربرد سلاح تبليغات به مراتب بُرنده تر از كاربرد سلاح در ميدان هاي جنگي است.

وي با بيان اينكه اين موضوع را به كرّات در اين چهل ساله تجربه كرديم، خاطرنشان كرد: در فتنه استكباري- صهيونيستي 88 و خلق حماسه بي بديل مردم فهيم و زمان شناس ايران در يوم الله 9 دي اين را تجربه كرديم.

لطفي با اشاره به ديدار اعضاي شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي با رهبر معظّم انقلاب بعد از حماسه 9 دي، گفت: رهبر انقلاب در آن ديدار فرمودند اين فتنه با اقدامات امنيتي قابل جمع كردن نبود.

وي ادامه داد: حضرت امام در سال 59 اين پيش بيني را مي كنند و مي فرمايند كه كاربرد سلاح تبليغات از كاربرد سلاح بيشتر است، بعد اين را به عينه در فتنه 88 مي بينيم.

شوراي هماهنگي قبل از بسياري از نهادها تشكيل شد

لطفي با بيان اينكه بسياري از نهادهاي فرهنگي و تبليغي بعد از شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي تشكيل شدند، اظهار داشت: به عنوان نمونه سازمان تبليغات اسلامي در تيرماه سال 60 تأسيس شد.

وي، شوراي هماهنگي را شورايي كاملاً فراگير و فراسازماني توصيف كرد و گفت: رهبر انقلاب با اشراف و احاطه كاملي كه به عملكرد اين نهاد دارند، مي فرمايند شناخت لحظه و انجام به موقع وظيفه از ويژگي هاي شوراي هماهنگي است. 

وظيفه شوراي هماهنگي زمينه سازي براي حضور حداكثري مردم است

لطفي افزود: شوراي هماهنگي بدون نگاه به حركت جناح ها و گروه هاي مختلف سياسي با حفظ اصول و خطوط قرمز اعتقاد دارد انقلاب مربوط به همه مردم است و وظيفه ما زمينه سازي براي حضور حداكثري مردم در همه مناسبت ها است.

قائم مقام شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي با يادآوري مناسبت هاي تقويمي و مناسبت هاي اقتضايي، گفت: در عملكرد شوراي هماهنگي، قلّه هاي افتخاري وجود دارد كه در بيانات رهبر معظّم انقلاب نيز آمده است. يكي از اين قلّه ها، قضيه قانون مطبوعات و فضايي بود كه در تهران راه افتاد و شعارهاي ساختارشكنانه اي كه مطرح شد. اين حركت چگونه مديريت شد؟ شوراي هماهنگي اعلام راهپيمايي كرد و در 23 تير 87  مردم حضور پيدا كردند و غائله پايان يافت.


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 2

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 802175

  • بازديدکنندگان امروز : 1989

  • کل بازديدکنندگان : 2211746

پیوندها