نسخه چاپي

1398/06/02 :: ١٤:٤٥ 

اول شهریور 1377 ترور شهید سيد اسداللَّه لاجوردي توسط منافقين

سيداسداللَّه لاجوردي در سال 1314 ش در تهران به دنيا آمد. وي در نوجواني دروس دبيرستان را نيمه کاره رها کرد و همراه پدر به کار و فعاليت پرداخت. بعدها به دروس حوزوي روي آورد و تا حد کفايه پيش رفت.

اول شهریور 1377 ترور شهید سيد اسداللَّه لاجوردي توسط منافقين

سيداسداللَّه لاجوردي در سال 1314 ش در تهران به دنيا آمد. وي در نوجواني دروس دبيرستان را نيمه کاره رها کرد و همراه پدر به کار و فعاليت پرداخت. بعدها به دروس حوزوي روي آورد و تا حد کفايه پيش رفت. با آغاز نهضت اسلامي مردم به رهبري امام خميني، شهيد لاجوردي نيز به اين جريان پيوست و در تاسيس و ايجاد جمعيت‏هاي مؤتلفه اسلامي در سال 1341ش نقش مهمي ايفا کرد. وي به همراه شهيدان بهشتي و مطهري تصميم به ائتلاف بر ضد رژيم گرفت و فعاليت زيادي در اين زمينه از خود نشان داد. اين مبارز انقلابي، اولين بار پس از اعدام انقلابي حسنعلي منصور، نخست‏وزير پهلوي، بازداشت شد و مبارزه عليه رژيم پهلوي و زندان‏هاي پياپي او تا زمان پيروزي انقلاب اسلامي ادامه يافت. شهيد سيداسداللَّه لاجوردي پس از پيروزي انقلاب اسلامي، از طرف شهيد دکتر بهشتي به دادستاني انقلاب اسلامي منصوب گرديد و پس از آن رياست سازمان زندان‏هاي کشور را عهده‏دار شد. منافقين بارها کمر به قتل او بستند تا اينکه در اول شهريور 1377، در سن 63 سالگي در محل کار خود در بازار تهران، به دست منافقي مزدور به شهادت رسيد. پيکر آن مبارز نستوه و فداکار، پس از تشييعي باشکوه، در گلزار شهداي بهشت زهرا و در کنار شهيدان هفتم تير به خاک سپرده شد.

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 1

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 41189

  • بازديدکنندگان امروز : 520

  • کل بازديدکنندگان : 2183303

پیوندها